×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

ماکسیمیلیان ورثهایمر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: بزرگان روانشناسی

ورثهایمر یکی از بنیان گذاران روانشناس گشتالت است.

 

 

مطالعات ورثهایمر در مورد حرکت ظاهری او را به یکی از بنیانگذاران روانشناسی گشتالت تبدیل کرده است مکتب فکری که مدعی است ذهن توانایی های سازمانی ذاتی دارد که بر روی نحوه ادراک ان را دنیای اطراف تاثیر می گذارد .

پدر ماکس ورثهایمر یک معلم موفق ازنظر مالی بود که علاقه طولانی مدتی به یادگیری و اموزش در فرزندش ایجاد کرد.

.ماکس به نوشتار جیمنازیوم در پراگ 1890 و1898 علاقه داشت . او یک ابزار گرای با استعداد بود که با ویولن ترکیبی از موسیقی مجلسی و سمفونیک را می نواخت و بنظر میرسید قصد دارد موسیقی دان موفقی شود.

او بانیت مطالعه ی علم حقوق وارد دانشگاه پراگ شد.

گرچه برنامه های ازاد به وی اجازه می داد در سخن رانی های علمی روان شناسی موسیقی فلسفه فیزیولوژی و تاریخچه هنر نیز شرکت کند به تدریج به سمت فلسفه حقوق جلب شد و سپس به روانشناسی شهادت در جلسات دادگاه گرایش یافت .

در طی دوران خود در پراگ در سخنرانی های فیلسوف کیریستین فون ارنتلز دانشجوی فیلسوف فرانتز برنتانو که دارای دیدگاه گشتالتی بود شرکت میکرد که تاثیر چشم گیری روی تفکر و نگرش وی داشت .

در1901 از پراگ_(این امر برای دانشجویان جهت تکمیل تحصیلات دانشگاهی از طریق رفتن به دانشگاههای مختلف نامعمول نبود)_برای مطالعه ی روانشناسی به دانشگاه فردریش ویلهلم در برلین رفت که در انجا در سخنرانی های فیلسوف و روانشناس کارل استامپ شرکت می جست .

خود استامپ در دوران کودکی استعداد موسیقی داشت ولی به مطالعه ی شواهد دادگاهی پرداخته بود .

تلفیق علاقه به روان شناسی و حقوق نظر ورثهایمر را به ساخت یک دروغ سنج و طرح روسی برای تداعی کلمه باقابلیت مناظره ای جلب نمود . هر دو طرح در پایان نامه دکترای او که تحت نظارت اسوالد کولپه در ورزبورگ انجام گرفت ارائه شد .

این کار طی جلسات تحقیقی متنوع ای در برلین پراگ و وین صورت پذیرفت که در انجا علاقه خاصی به ادراک حسی پیچیده و الگو های بصری مبهم و نامشخص پیدا کرد .

او به این حقیقت که کودکان با استعداد عقلانی کمتر می توانستند الگو هایی را تشخیص داده و مسائل خاص ارائه شده ای را حل کنند که به ساختار های کلی مورد نیازشان کاملا پی می بردند .

بازدید 398 بار
حانیه جهان تیغ

کارشناس روانشناسی

محقق و پژوهشگر روانشناسی

وبگاه: Hanyeh@psydoc.ir
محتوای بیشتر در این بخش: « زیگموند فروید کیانوش هاشمیان »

نظرات کاربران

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    لاله : لطفا تحلیل روانشناسی فیلم عطر را بگذارید    images223

 

   مرجان : لطفا بخش پرسشنامه ها را افزایش دهید    images22

اینستاگرام

@anis.andishe.psy

@academy.ravanshenasi

وب های مرتبط

هیئت تحریریه