×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

علیرضا کیامنش

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: بزرگان روانشناسی

دکتر علیرضا كيامنش در تاریخ 1323 در اندیمشک به دنیا امد .

 

 

وی دوره‌ی تحصيلات ابتدايی را در لرستان گذراند و سپس تحصیلات دبيرستان خود را در سال 1341 به پايان رسانيدند. اولين تجربه ی شغلی خود را به عنوان معلم پايه اول ابتدايی شروع كرد و سپس ليسانس خود را از دانشسرای عالی دريافت كرد و با منسب راهنمای تعليماتی مدارسه شروع به کار کرد .

دكتر علیرضا كيامنش در پايان دهه‌ی چهل شمسی، مدرك كارشناسی ارشد خود را درحوضه ی مشاوره و راهنمايی از دانشسرای عالی تهران دريافت كرد و درنهايت در بهمن 1354 با بورس دانشسرای عالی تهران براي دریافت مدرك دكترای مشاوره روانه ی آمريكا- دانشگاه كاليفرنيا در لوس‌آنجلس (UCLA) شد. اما آشنايی با مفاهيم سنجش، تحقيق و ارزشيابی در دوره‌ی نسبتاً كوتاه خدمت ايشان در طرح يونسكو، ايشان را بر این فکر برد كه پس از يك سال تحصيل در رشته مشاوره به تغير رشته فكر كنند. سرانجام با موافقت دانشسرای عالی(كه هم‌اكنون دانشگاه تربيت معلم نام گذاری شده است ) و در دانشگاه UCLA وارد دوره‌ی فوق‌ليسانس روش‌های تحقيق و ارزشيابی شدند. پس از دریافت مدرك كارشناسی ارشد و همچنين دكترا در رشته ذکر شده ، به ايران بازگشت

دكتر كيامنش در فاصله بازگشت به ايران در فروردين 1359 و شروع به كار در دانشگاه تربيت معلم در تيرماه 1363، به مشاوره در مدارس راهنمايی دزفول، تدريس دردبيرستان‌های منطقه 16 تهران و در نهايت تدريس در مراكز تربيت معلم آموزش و پرورش شهر تهران پرداختند. ایشان با بازگشايی دوره‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های كشور در تيرماه 1363، به دانشگاه تربيت معلم منتقل شدند و در همان آغاز، برنامه‌ی كارورزی دانشجويان دبيری را طرح‌ريزی كردند فعاليتی كه حداقل در سال‌هاي اول در رسيدن به هدف‌های تعيين شده تا حد زيادي موفق بود.

از تيرماه 1363 تا بهمن 1386 یعنی آغاز دوره‌ی بازنشستگی، رسماً در دانشگاه تربيت معلم به كار تدريس اشتغال داشتند و طی این مدت دو بار با استفاده از فرصت مطالعاتی به آمريكا سفر کردند. در همين مدت، يك دوره‌ی 2 ماهه آموزشی را نيز در دانشگاه ويلز، كارديف، انگلستان گذرانيدند.

آقاي دكتر علیرضا كيامنش در طول حدود 24 سال كار در دانشگاه، دروس مختلف مربوط به تحقيق، ارزشيابي، سنجش و آمار را در دوره‌های مختلف كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری تدريس كرده و همزمان مسئوليت راهنمايی تعداد زيادی پايان‌نامه‌ی دكترا و كارشناسی ارشد را به‌عهده داشته‌اند. علاوه بر اين، 48 مقاله در نشريات علمی پژوهشی داخلی و يا كنفرانس‌های و همايش‌های داخلی و 14 مقاله در نشريات و كنفرانس‌های بين‌المللی عرضه كرده‌اند. از 25 كار پژوهشی انجام شده توسط ايشان، 7 گزارش به صورت كتاب در سطح وسيع و بقيه در نسخه‌های محدود منتشر شده‌اند.

دكتر كيامنش در كنار فعاليت‌های آموزشی، تاكنون 4 كتاب تأليفی و 16 كتاب ترجمه شده به‌چاپ رسانيده‌اند و هم‌اكنون نيز يك كتاب تأليف شده و يك كتاب ترجمه ‌شده در انتظار انتشار دارند. دكتر كيامنش طي ساليان گذشته، چندين مسئولیت عهده دار بودند . ايشان علاوه برعهده داشتن مسئوليت گروه‌های آموزشی تكنولوژی آموزشی و مشاوره در دانشگاه تربيت معلم، مديريت موسسه تحقيقات تربيتی و رياست دانشكده روانشناسی و علوم تربيتی دانشگاه تربيت معلم، چندين سال همزمان با كار در دانشگاه، مسئوليت‌های مختلف در خارج از دانشگاه داشند . ايشان سرپرست مركز تحقيقات آموزشی، دبير شورای تحقيقات آموزش و پرورش، مدير پروژه آموزش جمعيت، مدير مطالعات بين‌المللی تيمز، مدير پروژه سنجش صلاحيت‌های پايه دانش‌آموزان پنجم ابتدايی كشور، مدير پروژه ارزشيابی جامع از نظام جديد آموزش متوسطه و بالاخره مشاور تحقيقاتی وزير آموزش و پرورش بوند.

دكتر كيامنش علاوه بر عضويت در هيات تحريريه‌ی 12 نشريه‌ی علمی- پژوهشی كشور در سال‌های مختلف، مدير مسئول يك نشريه و سردبير نشريه‌ی دیگر بوند. عضويت ايشان در چند انجمن علمي داخلي و بين‌المللی، همكاری با دفتر نمايندگی يونيسف، و دفتر صندوق جمعيت سازمان ملل متحد در تهران، از ديگر فعاليت‌های حرفه‌ای ايشان بوده است.

دكتر علیرضا كيامنشدیدشان به زندگی اش را اینچنين مي‌گويند: "جدا از 6 سال اول زندگی، بقيه عمر در يادگيری- ياددهی مستمر و مداوم در دوره‌های مختلف تحصيلی از ابتدايی تا دانشگاه سپری شده و يكی دو روز باقی‌مانده عمر هم بدون شك به‌صورت غير رسمی، ولی با آزادی عمل بيشتر در همين حوزه سپری خواهد شد.

تقدیر و تشکر از استاد فرهیخته جناب آقای دکتر علیرضا کیامنش

بازدید 281 بار
حانیه جهان تیغ

کارشناس روانشناسی

محقق و پژوهشگر روانشناسی

وبگاه: Hanyeh@psydoc.ir
محتوای بیشتر در این بخش: « محمود منصور حمید یعقوبی »

نظرات کاربران

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    لاله : لطفا تحلیل روانشناسی فیلم عطر را بگذارید    images223

 

   مرجان : لطفا بخش پرسشنامه ها را افزایش دهید    images22

اینستاگرام

@anis.andishe.psy

@academy.ravanshenasi

وب های مرتبط

هیئت تحریریه